E-recepta online w kilka minut

E-recepta online to elektroniczny dokument, który uprawnia do zakupu leków w aptece. 

Usługa dotyczy e-konsultacji lekarskiej. 

E-recepta czym jest?

E-recepta to dokument elektroniczny, który został wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku. E-recepta zastąpiła standardową, czyli papierową receptę, którą lekarze wypisywali przez wiele lat. 

Wprowadzenie e-recept było bardzo dużą zmianą w ochronie zdrowia. Lekarze mieli obawy związane z wystawianiem elektronicznych recept, ponieważ musieli poznać nowy system. Ponadto nie wiedzieli jak bardzo będzie awaryjny system. 

Okazuje się, że wprowadzenie e-recept bardzo usprawniło pracę lekarzy, a awarie w systemie występują bardzo rzadko. 

Pacjenci są również zachwyceni taką formą dokumentu na leki, ponieważ nie mają możliwości zgubienia e-recepty. 

E-recepta zawiera czterocyfrowy kod, który umożliwia zrealizowanie w dowolnej aptece na terenie Polski. Ponadto lekarz nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z pacjentem, aby wystawić receptę. 

Recepta online - jak można uzyskać?

Recepta online stała się popularna podczas trwania pandemii COVID-19, ponieważ wtedy był utrudniony kontakt z lekarzem rodzinnym lub specjalistą. 

Pacjenci, którzy przyjmowali leki w ramach leczenia chorób przewlekłych – szukali alternatyw, która umożliwi uzyskanie e-recepty. 

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów, powstały centra medyczne, które specjalizują się w świadczeniu zdalnych konsultacji lekarskich z możliwością otrzymania e-recepty. Obecnie jest to powszechne rozwiązanie oraz ogólnodostępne. 

Warto nadmienić, że ponad dziesięć lat temu, placówki medyczne świadczyły teleporady, lecz brak możliwości przesłania e-recepty, ograniczały możliwości lekarzy. 

Realizacja zdalnej konsultacji lekarskiej, jest uzależniona od procedur obowiązujących w danej placówce. 

W naszym centrum wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj usługi: e-recept lub konsultacja telefoniczna, następnie wypełnić wywiad medyczny oraz dokonać płatności. 

Po zaksięgowanej płatności, lekarz przeanalizuje formularz wywiadu medycznego lub skontaktuje się telefoniczne, celem przeprowadzenia rozmowy. 

Po zakończonej konsultacji lekarz prześlę dokumentacje medyczną na podany adres e-mail. Jeżeli została wystawiona e-recepta, to zostanie także przesłany oryginalny wydruk oraz wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem e-recepty. 

E-recepta - ważność

Ważność recepty jest uzależniona od kilku czynników. Jednym z nich jest lek, który jest umieszczony na recepcie. Standardowo recepta jest ważna 30 dni, a na antybiotyki – 7 dni. Ponadto na szczepionki – kilka miesięcy. 

Lekarz może także wystawić receptę roczną, lecz istotne jest to, aby pierwsze opakowanie leku zakupić w przeciągu trzydziestu dni. Tylko w takiej sytuacji ważność recepty będzie roczna. Istotne jest to, że zazwyczaj roczne recepty są wystawiane przez lekarza prowadzącego lub lekarza rodzinnego. 

Warto nadmienić, że nie da się przedłużyć ważności e-recepty. Jeżeli lek nie został zakupiony, to lekarz będzie musiał ponownie wystawić receptę (o ile będą nadal wskazania do stosowania leku). Zatem może się to wiązać z opłatą za ponowną konsultacje lekarską. 

E-recepta online - co należy wiedzieć?

E-recepta online to możliwość otrzymania e-recepty podczas e-wizyty lekarskiej. Należy pamiętać o tym, że usługa nie polega na sprzedaży recept, która jest działaniem podlegającym karze. Lekarz ma prawo do odmowy wystawienia e-recepty lub może zaproponować inny lek, jeżeli będą wskazania medyczne. 

Ponadto w ramach e-konsultacji, może nie być możliwości otrzymania e-recepty online na leki o potencjale uzależniającym, ponieważ grupa tych leków powinna być stosowana pod kontrolą jednego lekarza. 

Jedną z zalet recept online, jest możliwości uzyskania recepty w bardzo krótkim czasie. W naszej placówce, średni czas oczekiwania na konsultacje wynosi 15 minut. Ponadto e-recepta online może być także wystawiona w weekend oraz święta, zatem w dni w których dostęp do lekarza jest utrudniony. 

E-recepta a IKP

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to aplikacja, która została utworzona przez Ministerstwo Zdrowia. Jest to indywidualne konto pacjenta w którym można znaleźć historię e-recept, e-skierowań oraz tzw. zdarzenia medyczne. Ponadto są także dostępne informacje związane ze świadczeniami w ramach NFZ. 

Aby móc skorzystać z e-recept online, nie trzeba mieć założonego konta IKP. Są to dwie niezależne funkcje/usługi. 

Warto nadmienić, że jeżeli ktoś nie ma IKP, to mimo tego, po pierwszej rejestracji – będzie dostęp do historii e-recept. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w sytuacji zagubienia kodu e-recepty, będzie możliwość sprawdzenia kodu w bardzo szybki sposób. 

Ponadto jest też aplikacja mobilna za pomocą której można zrealizować receptę.