Kiedy zrealizować zdalną konsultacje lekarską?

Zdalne konsultacje lekarskie funkcjonują w Polsce od ponad dziesięciu lat, lecz od ponad dwóch lat, ich popularność wzrasta. Co warto wiedzieć na temat e-konsultacji lekarskich? I kto może z nich korzystać?

Zdalna konsultacja lekarska dla wszystkich

Ze zdalnych konsultacji lekarskich mogą korzystać wszystkie osoby. Natomiast jeżeli konsultacja jest w ramach NFZ, to dzieci poniżej 6 roku oraz seniorzy – muszą zrealizować tradycyjną wizytę. To prawo nie dotyczy e-wizyt komercyjnych, a także abonamentowych (w zależności od regulaminu placówki medycznej).

Należy pamiętać o tym, że realizując zdalną konsultacje w ramach leczenia dziecka, należy skorzystać z typowej konsultacji pediatrycznej. Stan zdrowia powinien być oceniony przez lekarza pediatrę, który ma większą wiedze na temat chorób dziecięcych, niż lekarz osób dorosłych. Z tego względu w wielu placówkach online, nie ma możliwości konsultacji osoby niepełnoletniej. Często są umieszczone informacje na stronie internetowej danej placówki.

Świadczenia w ramach e-wizyty

W ramach teleporady można otrzymać e-receptę, e-skierowanie oraz zwolnienie lekarskie. Należy pamiętać o tym, że e-recepta jest zazwyczaj na 100%, czyli pacjent ponosi odpłatność za leki. Podobnie jest ze skierowaniem. Zatem warto sprawdzić czy placówka ma podpisaną umowę z NFZ, zwłaszcza w sytuacji e-skierowania na badania lub do poradni specjalistycznej.

Ponadto zwolnienie lekarskie jest wystawiane w niektórych sytuacjach w których stan zdrowia można ocenić przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Należy pamiętać o tym, że lekarz może odmówić wystawienia e-recepty oraz zwolnienia lekarskiego przekazując odpowiednie zalecenia lub ewentualnie proponując alternatywne leki.

Zazwyczaj zwolnienie lekarskie jest wystawiane na kilka dni i bez możliwości przedłużenia. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, to należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który dysponuje pełną dokumentacją medyczną lub udać się na stacjonarną wizytę lekarską.

Należy pamiętać o tym, że ze zdalnych wizyt lekarskich powinny korzystać osoby, których stan zdrowia nie uległ pogorszeniu oraz nie wystąpiły dodatkowe objawy. Zazwyczaj z e-konsultacji korzystają osoby, które potrzebują e-receptę na leki w ramach kontynuacji leczenia.

E-recepta na leki

Najczęściej z e-wizyt korzystają osoby, które na stałe przyjmują lekarstwa. W ramach e-konsultacji lekarskiej jest możliwość otrzymania e-recepty na leki w ramach leczenia chorób przewlekłych. Mogą to być zarówno tabletki, jak również inne formy – maści, czy żele.
Najczęściej z usługi teleporady korzystają kobiety, które potrzebują e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. Może to być standardowa antykoncepcja lub tzw. antykoncepcja awaryjna, czyli pigułki dzień po.

Warto wiedzieć, że w ramach e-porady zazwyczaj nie ma możliwości otrzymania e-recepty na środki antykoncepcyjne dla osób niepełnoletnich. Osoby nieletnie powinny skorzystać z opieki ginekologicznej i za zgodą opiekuna prawnego.

Jak zrealizować e-konsultacje?

Proces realizacji konsultacji jest uzależniony do placówki medycznej. Zazwyczaj na stronie jest on dokładnie opisany, lecz warto także zapoznać się z regulaminem oraz polityką prywatności.

Zazwyczaj należy wybrać formę kontaktu z lekarzem, a następnie wypełnić wywiad medyczny oraz dokonać płatności. Wybierając formę płatności należy pamiętać o tym, żeby skorzystać z szybkich metod, ponieważ lekarz skontaktuje się dopiero po zaksięgowanej płatności.