Leki bez recepty – czy są bezpieczne?

Leki bez recepty są ogólnodostępne i są stosowane w ramach leczenia różnych dolegliwości. Zatem czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Leki bez recepty – co należy wiedzieć?

Leki bez recepty można zakupić w wielu miejscach. Są to stacje benzynowe, sklepy spożywcze, a także kioski ruchu oraz oczywiście – apteki. Zazwyczaj są to leki, które mają działanie przeciwbólowe i/lub przeciwzapalna, a także w ramach leczenia przeziębienia. Szerszy asortyment leków bez recepty można spotkać w aptece. W niej także można znaleźć suplementy diety.

Leki bez recepty zostały dopuszczone do obrotu, ponieważ spełniły szereg wymogów zatem ich stosowanie jest potencjalne bezpiecznie, lecz należy pamiętać o kilku kwestiach. Wszystkie leki mogą mogą powodować działania niepożądane lub skutki uboczne – nawet te dostępne bez recepty. Wystarczy spojrzeć na ulotkę, która znajduje się w opakowaniu.

Ponadto takie leki należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz przestrzegać maksymalnych dawek. Warto pamiętać o tym, że należy także przeczytać ulotkę, ponieważ stosowanie niektórych leków może być przeciwwskazane w poszczególnych jednostkach chorobowych. Dodatkowo mogą zachodzić różne rekcje, które mogą obniżać lub zwiększać skuteczność leków, które są stosowane z przepisu lekarza.

Popularność leków bez recepty

Badania pokazały, że w Polsce leki dostępne bez recepty są bardzo popularne. Niektórzy wręcz uważają, że Polacy nadużywają takich leków. Ponadto jest bardzo duża ilość dostępnych aptek.

Od niektórych leków można się bardzo szybko uzależnić, lecz zazwyczaj one są dostępne na e-receptę. Ponadto można spotkać się z bardzo dużą ilością reklam związanych z suplementami diety. Przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, ewentualnie przeczytać badania naukowe, ponieważ nie zawsze suplementy diety są tak skuteczne, jak przekaz reklamy.

Warto też pamiętać o tym, że dodatkowa suplementacja witamin powinna być stosowana po stwierdzeniu niedoboru. Witaminy można również przedawkować, a w efekcie mogą pojawić się dodatkowe problemy zdrowotne.

Gdzie kupić leki bez recepty?

E-recepta na leki nie jest potrzebna, więc leki można zakupić w każdym miejscy (nawet przez internet), które oferuje odpowiedni preparat. Natomiast warto pamiętać o tym, aby zakupu dokonać w sprawdzonym miejscu, czyli np. na internetowej stronie apteki. W Polsce jest zakaz sprzedaży leków bez osoby indywidualne, więc nie powinno się kupować leków, których ogłoszenie można spotkać na portalu ogłoszeniowym oraz w mediach społecznościowych. Nigdy nie wiadomo jaki faktycznie lek znajduje się w opakowaniu.

Leki bez recepty są powszechnie dostępny i ponadto jest wiele aptek internetowych w których można porównać ceny. Leki bez recepty mogą być dostarczone kurierem do domu – w przeciwieństwie do leków z przepisu lekarza, które należy odebrać w stacjonarnej aptece. Wtedy też należy okazać ważną e-receptę.

Leki bez recepty – na e-receptę

Ciekawostką jest to, że lekarz również na e-recepcie może wystawić leki dostępne bez recepty. Jest to ułatwienie dla pacjenta, który może zapomnieć nazwy leków. Niektórzy lekarze właśnie w taki sposób wystawiają wszystkie e-recepty, czyli nawet wpisują leki, które można zakupić bez dokumentu. Oczywiście taki lek można kupić w innej aptece, niż rozpoczęta recepta.

Jest wiele leków dostępnych bez recepty, które wykorzystuje się w leczeniu i są zalecane przez lekarza. Jednym z nich są syropy przeciwkaszlowe, czyli w ramach leczenia przeziębienia. Zatem jeżeli lekarz wystawi e-recepty na leki ogólnodostępne, to nie powinno się podważać jego kompetencji, ponieważ takie leki są wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości.