Tabletka dzień po

E-konsultacja umożliwiająca otrzymanie e-recepty na tabletkę dzień po. 

Tabletka dzień po - czyli jaka to tabletka?

Tabletka dzień po, jest to antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. pigułka po, którą stosuje się po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w sytuacji w której zabezpieczenie zawiodło. W Polsce są dostępne dwa preparaty: ellOne oraz Escapelle. Różnią się one czasem w którym należy zażyć tabletkę dzień po oraz składem, a także skutkami niepożądanymi. 

Należy pamiętać o tym, że pigułkę po należy zażyć jak najszybciej po zaistniałym incydencie, dlatego czas otrzymania e-recepty jest bardzo ważny. 

E-recepta - pigułka po

E-receptę na pigułkę po, może wystawić każdy lekarz. Istotne jest to, że medyk może odmówić wystawienia recepty online, powołując się na klauzulę sumienia. Podobnie – farmaceuta, który może odmówić sprzedaży tabletki dzień po. 

W takiej sytuacji należy skorzystać z usług innego centrum medycznego lub apteki. 

Tabletki dzień po - co należy wiedzieć?

Tabletka dzień w Polsce jest dostępna wyłącznie na e-receptę. Jest to lek, który zażywa się w ramach antykoncepcji awaryjnej, czyli po stosunku. Ma na on na celu niedopuszczenie do wystąpienia ciąży. Oczywiście tabletki po nie są skuteczne w 100%, a ich skuteczność jest uzależniona do kilku czynników. Jednym z nich jest czas zastosowania, tabletka dzień po powinna być zażyta przed owulacją i jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia. 

Escapelle - infromacje

Escapelle jest pigułką po, którą stosuje się do 72h od stosunku bez zabezpieczenia. Substancją czynną jest lewonorgestrel. Ponadto pigułka zawiera również inne substancje pomocnicze. 

Tabletkę należy połknąć w całości, bez względu na spożycie posiłku. Jeżeli do trzech godziny wystąpiły wymioty, to należy zażyć kolejną tabletkę dzień po. 

Escapelle nie wolno stosować, jeżeli wystąpiły przeciwwskazania np. uczulenie na składnik leku. 

Możliwe skutki uboczne to m.in.: nudności, ból głowy, ból podbrzusza, zaburzenia cyklu miesięcznego, biegunka, tkliwość piersi, zawroty głowy oraz osłabienie. 

Escapelle przenika do mleka kobiecego, dlatego po zażyciu pigułki po, należy zachować 8 godzinną wstrzemięźliwość od karmienia piersią. 

Tabletki po nie wolno stosować w ciąży, lecz zastosowanie je podczas ciąży – nie doprowadzi do poronienia. Nie jest to tabletka wczesnoporonna. 

Ellaone - informacje

Ellaone to tabletka dzień po, którą można zastosować do 120 godzin od incydentu seksualnego. Substancją czynną jest octan uliprystalu. Ponadto pigułka zawiera również substancje pomocniczne. 

Podobnie, jak w przypadku Ellaone – tabletkę należy zażyć niezwłocznie po stosunku bez zabezpieczenia. Jej skuteczność jest m.in. zależna od czasu zastosowania. 

Ellaone można przyjąć niezależnie od cyklu oraz pory dnia i posiłku. Należy popić wodą. 

Jeżeli do trzech godzin od przyjęcia Ellaone wystąpiły wymioty, to należy zastosować kolejną tabletkę dzień po. 

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana doraźnie, dlatego nie może zastąpić regularnej antykoncepcji. 

Możliwe skutki uboczne to m.in.: ból brzucha, mdłości, wymioty, ból podbrzusza, bolesne miesiączkowanie, ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nietypowe krwawienie, ból podczas stosunku.